Wednesday, October 26, 2016

Dalailama, Czechia

Kauza Brady: Co když jde o úplně něco jiného než o vyznamenání?

Kauza Brady: Co když jde o úplně něco jiného než o vyznamenání?
Ve své slavné komedii Anton Špelec ostrostřelec geniální herec Vlasta Burian předvedl, co se může stát, když nevybyde medaile. Píše v glose pro Prvnizpravy.cz novinář Michal Rollo.
Z loňského předávání vyznamenání
26.říjen 2016 - 20:01

Po několika desetiletích je zápletka na pořadu znova. Tentokrát v podání neherců, kteří se však ve svých rolích zdají být mistrnější než sám král komiků. A jako z chlupaté deky vylézají na povrch zajímavé souvislosti.

Tak například zpočátku bylo  trochu nejasné, že v jedné z hlavních hlavní rolí - a sice v roli navrhovatele kandidáta na hradní medaili - figuruje příbuzný navrhovaného. Nevadí to trochu?

Otázka jedna vyvolává ovšem otázku další. Jak se vlastně Hrad o tomto příbuzenství dozvěděl?  Že by se při udělování nejvyšších státních vyznamenání České republiky kádrovalo až tolik?

Pak ovšem promluvil sám navrhovatel a odhalil pozoruhodnou skutečnost. Oni to vlastně na Hradě prý věděli přímo od něj. Hned od první chvíle, kdy osobně začal za svého příbuzného z Kanady  "lobbovat".  Ale proč vlastně to lobbování začalo? Byl nutný - a vhodný - tento postup?

Otázky padají a spiklenecké teorie na sebe nedají dlouho čekat. A  najednou je z komedie typická domácí habaďura  - pro větší  „názornost"  hraná ve stylu 50. let. Se vším tím typickým folklórem kolem. Tentokrát ovšem podaným v opačném gardu.

Zvlášť, když v televizi promluví další ministr, který prý měl být přítomen u jedné z fází zvláštního lobbovaího procesu. Ministr-navrhovatel se ho původně dovolával jako očitého svědka, přítomného u klíčového rozhovoru s prezidentem. Jenže ouha. Ministr svědek žádnou prezidentovu  "proradnost"  nepotvrdí. Byl tam podle něho takový hluk, že ničemu nebylo rozumět. A ministr svědek si za tím stojí.


A jelikož padesátá léta jsou v této zemi pořád ještě kalibr, jsou tu další otázky.  Co když šlo vlastně o něco jiného?  O něco jiného než udělení státního vyznamenání?  A dokonce o někoho jiného než o samotného vyznamenaného?

Co když to, kdo bude vyznamenán, bylo ve skutečnosti. spiklencům úplně jedno. A celé vyznamenávání, byla vlastně jen podružná a krycí záležitost?

Co když šlo hlavně o to dostat  prezidenta do licitace a vyprovokovat od něj odmítnutí? Co když právě tohle byl hlavní účel? Protože ve chvíli, kdy se ukáže, že prezident nehodlá, vzhledem k podivným  "lobbovacím"  okolnostem, udělit vyznamenaní stařičkému vězni z Osvětimi, mají spiklenci vyhráno. Z prezidenta bleskurychle, skutečně bleskurychle, udělají antisemitu.

A celému národu ho předhodí jako krutovládce nejhrubšího zrna. Bezectného člověka, pochybného muže. Člověka, který kandidáta na vyznamenání na Pražský hrad  nejprve cynicky pozval, slíbil že mu udělí nejvyšší státní poctu - poté nechal osmaosmdesátiletého muže absolvovat únavnou cestu přes Atlantik - a nakonec ho zcela sprostě vyškrtl ze seznamu vyznamenaných. A to vše tento proradný krutovládce udělal jen proto, aby mohl podlézavě sloužit vlastnímu egu - a samozřejmě cizáckým zájmům.

V podstatě jako v amerických špionážních detektivkách - dokonale vymyšlené. Stačilo už jen, aby ministr-navrhovatel poskytl rozhovor sdělovacím prostředkům a své tajné lobbovací pokusy u prezidenta odhalil veřejnosti !!! 

Navzdory tomu, že tento způsob "odtajňování" nepatří ani k diplomatickým - ani i lobbistickým zvyklostem.

Účel ovšem světí prostředky. Veřejnosti se to vše samozřejmě podalo s patřičnou emociální omáčkou. Jak ten Zeman musí být opravdu krutý a pomstychtivý člověk, který nebere ohled ani na starce nad hrobem.

A naopak ani slovo o tom, že přijetí dalajlámy na ministerstvu kultury diskreditovalo dohodnutou oficiální českou zahraniční politiku. Ani slovo o tom, že od představitelů vlády se očekává, že nebudou přijímat tibetského hodnostáře oficiálně a veřejně. A navzdory tomu, že i předseda vlastní politické strany ministra-navrhovatele se s dalajlámou sešel jenom v soukromí - a domluvenou společnou vládní politiku na rozdíl od svého ministra dodržel.   

Spiklenecká teorie? Ať tak či onak, jsme již svědci, jak někteří politici začali jásat. Jakoby se skoro už zadařilo. Prezident je diskreditován, kampaň na příští prezidentské volby může začít. A spiklenci - jsou-li jací - si již mohou rozvážit rozdělení pozic na sestavení nové vládní garnitury. Jako vždy, zájemců o nové posty se najde dost. Českou republiku čeká hezký Státní svátek.


Petice, která se objevila na petičním serveru Petice24, čítá již téměř tisíc podpisů. Lidé v ní požadují odvolání ministra kultury Daniela Hermana, který je nyní v hledáčku médií kvůli sporu s prezidentem Milošem Zemanem.
"Vážený pane prezidente ČR a vážený pane premiére vlády ČR, my, občané ČR znepokojení bezpečnostními, kulturními i mezinárodně-politickými riziky, které pro Českou republiku představuje na postu ministra vlády ČR katolicko-pravicový extremista Daniel Hermann svou podporou Sudetendeutsche Landsmannschaftu, sudeťáckého revanšismu a neonacistického revisionismu, podporou různých teroristických skupin v Sýrii, podporou a otevřenými sympatiemi k banderovské ideologii, která měla za následky zrůdné válečné zločiny a genocidu za II. světové války i později, podporou klerofašismu a teokratických diktatur, což se projevilo například podoporou hlavy jedné bývalé mimořádně kruté teokraticko-feudální diktatury, kterou je Tändzin Gjamccho a mnoha podobnými aktivitami, žádáme tímto, aby byl ochráněn demokratický princip vlády ČR a její mezinárodně-politické postavení ČR tím, že tato nebezpečná a pro naši zemi riziková osoba bude postu ministra zbavena a nahrazena někým, kdo respektuje demokratické principy, lidská práva, suverenitu ČR a nekolaboruje s teroristy," píší autoři petice.
Herman tvrdí, že ho prezident Miloš Zeman osobně vyzval ke zrušení úterní schůzky s dalajlamou. Jinak neudělí jeho strýci Jiřímu Bradymu státní vyznamenání. Herman následně pro Českou televizi upřesnil, kdy a jak mu Zeman řekl o tom, že může zrušit Bradyho vyznamenání.
Jejich rozhovor se podle Hermana odehrál 8. září venku na platformě na schodišti slovenského velvyslanectví. "Tam mi prezident republiky Miloš Zeman řekl, že moji nominaci schválil, ale pokud se setkám s tibetským dalajlamou, taž že ji zruší. Takto to přímo formuloval," uvedl ministr kultury. Pražský hrad to popírá.
U stolu s Hermanem a Zemanem byli na slovenském velvyslanectví také ministři dopravy Dan Ťok (za ANO) a průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), debatu o udělování státních vyznamenání či Bradym ale podle svých vyjádření neslyšeli.
Brady, který prošel Terezínem i Osvětimí, po druhé světové válce emigroval do Kanady a tam pomáhal emigrantům z Československa, v neděli přiletěl do Česka. Ocenění za svou práci by se mohl dočkat od Univerzity Palackého nebo města Brna.


Zdroj: http://domaci.eurozpravy.cz/politika/172201-klerofasismus-diktatura-schvalovani-genocidy-lide-se-bouri-chteji-hermanovu-hlavu/

No comments:

Post a Comment