Mnoho povyku pro nic; Moskva totiž zvažuje možnost, že by se Rusové vrátili do výzvědného centra na Kubě a na vojenskou základnu ve Vietnamu, kde působili od sovětských dob až do roku 2002. O plánech právě informoval náměstek ruského ministra obrany Nikolaj Pankov. „Rusové tím hrají hru, která začíná být velmi nebezpečná,“ prohlásil v reakci armádní generál v záloze Jiří Šedivý.
Je to ten samý generál, jenž napřed absolvoval v roce 1971 jako komunistický kádr Vojenského gymnázia Jana Žižky z Trocnova v Moravské Třebové, V roce 1993 byl vyslán pro změnu ke studiu na Vysokou válečnou školu Armády USA. Poté byl odeslán do Bosny a Hercegoviny k výkonu funkce velitele kontingentu AČR v misi IFOR pod vedením NATO.
Následně ho milovník humanitárního bombardování Václav Havel jmenoval náčelníkem Generálního štábu AČR; kromě personální práce bylo jeho hlavní náplní provést v armádě takové změny, aby se stala armádou splňující požadavky ke vstupu do NATO, aby v roce 1999 byl u toho, když NATO už s Českem, jako se svým čerstvým členem, bombardovalo Srbsko…
A tento soudruh generál, alias Ferdyš Pištora, nyní asi trpí schizofrenií, totálním výpadkem paměti, nebo prostě v nestřeženém okamžiku upadl na svoji hlavu... Podívejme se, kdo tedy ve skutečnosti "hraje hru, která začíná být velmi nebezpečná"...? Jestli Rusko či Západ v čele s USA, resp. NATO...?
Podle oficiálních informací poskytnutých ministerstvem obrany (MO) a jeho centrem Defense Manpower Data Center (DMDC), stále působí asi 40.000 amerických vojáků na 179 amerických základnách v Německu, více než 50.000 vojáků na 109 amerických základnách v Japonsku a desítky tisíc vojáků funguje na stovkách základen po celé Evropě. Více než 28.000 amerických vojáků je přítomno též na 85 základnách v Jižní Koreji, kde jsou od roku 1957.
Na základě informací nejnovější zprávy od Base Structure Report (BSR), mají Spojené státy základny v nejméně 74 zemích a vojáky prakticky po celém světě. Podle posledního zveřejněného počtu, americká armáda v současné době obsazuje 686 základen v padesáti amerických státech a ve Washingtonu, DC. K tomu je mnoho známých amerických základen v Kosovu, Kuvajtu a Kataru. Součet Pentagonu však nezahrnuje tajné americké základnyv Izraeli a Saudské Arábii.
Základny existují ve všech možných velikostech a tvarech, od masivních základen v Německu a Japonsku po malé radarové základy v Peru a Portoriku. Dokonce existují i vojenské areály a rekreační plochy v místech jako je Toskánsko a Soul. Armáda po celém světě dokonce provozuje více než 170 tzv. „golfových hřišť.“…
V souvislosti s obnovením vztahů mezi USA a Kubou se opět stal středem pozornosti statut základny Guantánamo. Ředitel ústavu kubánských a kubánsko-amerických výzkumů Jaime Suchlicki prohlásil, že Kuba trvá na navrácení Guantánama, kterou. dostaly Spojené státy do „časově neomezeného pronájmu“ (tedy navždycky) za „roční poplatek 2000 peso ve zlaté měně Spojených států“; tento poplatek je ukládán ve švýcarské bance bez kubánského použití, aby tím Kuba potvrfdila, že neuznává přítomnost americké základny, resp. vězení Guantánama na svém území... http://www.rukojmi.cz/clanky/200-kdyz-usa-podporovaly-a-uznaly-nekomunistickou-kubanskou-revoluci-resp-jeji-novou-vladu-a-nechali-svrhnout-batistu-fidel-castro-se-stal-komunistou-az-v-roce-1965
Je to 15 let od chvíle, kdy byla na Kubě, konkrétně ve městě Loudres, zavřená pod tehdejším nátlakem USA, největší ruská základna; za dobu svého provozu, zaměstnávala kolem tří tisíc lidí a sloužila hlavně k odposlechům na americkém území a ke komunikaci s ruskými plavidly na západní polokouli. Ve stejné době byla zrušena i podobná základna ve Vietnamu; tedy v té době byly jediné dvě bašty ruských vojáků ve světě… http://zpravy.idnes.cz/mrtva-ruka-baracka-obamy-08d-/zahranicni.aspx?c=A160322_075957_zahranicni_jkk
Nyní se může tato kdysi největší ruská základna na Kubě znovu otevřít, ne tedy Guatánamo, byť mohli Rusové oplatit USA jejich nátlak… Vladimír Putin ale nedávno podepsal s Havanou dohodu o znovuotevření, objektu v Loudres. Základna leží v podstatě na předměstí hlavního města a nachází se jen 250 km od USA. Do provozu byla zapojena v roce 1967, kdy kromě odposlechů a komunikace s ruskými plavidly na západní polokouli, sloužila také pro signální zpravodajství a odposlouchávání amerických kosmických lodí, nejsou výjimkou ani kosmická zařízení na Floridě. Dokonce se i v roce 1993, tehdejší ministr obrany pro Kubu Raul Castro chlubil, že ruská základna zachytila více jak 75% signálního zpravodajství USA...
Kousek od Guantánama... Snímek Břetislav Olšer
A aby toho nebylo málo, samy OSN upozornily na „policejní zvůli, růst rasismu a xenofobie“ v USA na pozadí událostí ve Fergusonu, Baltimore a dalších amerických městech, kde protesty proti nadměrnému použití síly policií byly krutě potlačeny. Kromě toho v OSN odsoudili porušení lidských práv v USA pod záminkou boje proti terorismu. Navíc nebyly dodrženy sliby, že Washington uzavře věznici na vojenské základně v Guantánamo, v níž jsou bez vyšetření a přístupu k soudnictví, v podmínkách právního vakua vězněny desítky lidí“...
Kromě toho, byl kritizován tajný sběr osobních údajů americkými bezpečnostními službami, a také smrt pokojných obyvatel v důsledku útoků amerických nepilotovaných letounů. V OSN, jejímž hlavním sponzorem jsou Spojené státy, paradoxně rovněž konstatovali, že Washington se dosud nepřipojil ke Konvenci o právech dítěte. https://www.google.cz/search?q=ferguson+riots&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=7Rh3VNTVFOT4yQOu0oKQCQ
Je to proslulá historie; Kuba je propojena pupeční šňůrou s "kukuřicovým" Chruščovem. Ten v roce 1954 věnoval jako svůj soukromý dar Ukrajině v podobě Krymu, aby poté seděl jako vrchní velitel v přístavu Sevastopol, díval se přes Černé moře k Bosporu, kde mělo Turecko v Izmíru namířeny na SSSR rakety Jupiter vybavené jadernými hlavicemi o síle 1,4 megatun TNT. A vypukla tak proslulá karibská krize, protože na Kubu byly po těchto amerických raketách v Turecku a Itálii v polovině léta 1962 dopraveny sovětské rakety R 12, co měly dolet 2000 kilometrů, přitom na Floridu jim stačily necelé dvě stovky. USA pak naštěstí slíbily stáhnout rakety z Turecka a Chruščov rozzlobil Fidela Castra a rakety z Kuby zase přepravil zpět. V současné době to vypadá naštěstí pro svět na ruský „come back“… USA, B-52 a atomové hlavice
Jistě by se dalo říci, že USA mají v tuto chvíli vojenskou přítomnost v Sýrii. Nemusí mít vojenské základny a vojáky na zemi, ale měli bychom i tak zahrnout vojenská letadla na obloze. Americké armáda má pravděpodobně větší přítomnost v Sýrii, než má v Německu, resp. bylo by také rozumné říci, že USA mají vojenskou přítomnost i všude tam, kde pouze používají na cíle své bezpilotní letouny.
Přitom Rusko dává do své obrany ročně cca 50 miliard dolarů, zatímco USA desetkrát víc, a to nemluvím o dalších spojencích Spojených států, takže suma sumárum náklady na zbrojení armád západního světa jsou minimálně stokrát vyšší než Ruska, jež má nyní jen dvě své vojenské základny - v Kyrgystánu a Tadžikistanu, a to jen proto, že jsou tam evidentně islamističtí teroristé uprchlí z Afghánistánu... USA mají vojenské základny po celém světě, viz. výše uvedená fakta... Kdo koho tedy ohrožuje?http://svobodnenoviny.eu/kolik-maji-spojene-staty-ve-svete-vojenskych-zakladen-vysledek-by-asi-kazdeho-sokoval/
V květnu letošního roku vietnamský velvyslanec v Rusku Nguyen Thanh Sean sdělil agentuře RIA Novosti, že jeho země není proti návratu Rusů na svoji bývalou vojenskou základnu Cam Ranhu, ale spolupráce obou zemí nesmí být namířena proti třetím zemím. Rusové odešli ze základen na Kubě a ve Vietnamu v roce 2002. Ve vietnamském Cam Ranhu působilo ruské námořnictvo, zatímco v kubánském Lourdes pracovali ruští zpravodajci. Základnu ve Vietnamu využíval Sovětský svaz zadarmo od roku 1979 do roku 2004.
Na základně US Army ve Frankfurtu nad Mohanem... Snímek Břetislav Olšer
Není možné zapomenout na jediný a k tomu dosti pofiderní trumf USA, kterým je údajná anexe Krymu. Když je řeč o "okupaci" tohoto odjakživa ruského poloostrova, přihřívá si svoji polívčičku pár procent Krymských Tatarů, co kdysi byli "nelidsky" vystěhováni z Krymu do Tatarstánu. Nezapomínají náhodou uvádět důvody, proč k tomu vlastně došlo...? Ona totiž většina Krymských Tatarů za války bojovala pod vlajkou s hákovým křížem společně s Wehrmachtem, nebo dokonce v brigádách SS! Krymští Tataři tedy stříleli do sovětských vojáků bránících Krym a Sevastopol! Když později Rudá armáda osvobodila Krym, Krymští Tataři šli společně s nacisty do států střední Evropy a Blízkého Východu, kde dále zabíjeli nepřátele Hitlerovi nacistické třetí říše!
Krymští Tataři, kteří za války bojovali v divizích SS, jako byla Waffen-Brigade der SS (Tatar nr.1), případně Tataren-Gebirgs jäger-Regiment der SS a později v SS-Waffengruppe Krim a dalších jednotkách SS a Wehrmachtu a jejich rodinní příslušníci, tak dostali od Stalina šanci na nový život v jiném státě Sovětského svazu, než v tom, kde spáchali svou hroznou zradu! Jejich deportace do Tatarstánu, tedy vlastně zachránila většině z nich život a nebyla ničím jiným, než aktem Stalinova milosrdenství, který je mohl za jejich vlastizradu klidně nechat všechny popravit, nebo prostě jen zavřít oči a nechat na obyvatelích Krymu „vykonání spravedlnosti“!
Inu, generál Šedivý asi trpí amnézií, když tvrdí, že „Rusové hrají hru, která začíná být velmi nebezpečná.“ Opravdu neví, že proti dvěma základnám Ruska v zahraničí stojí mimo území Spojených států nejen 109 základen USA v Japonsku, pak další stovky v Evropě a 85 v Jižní Koreji, potažmo na bezpočtu dalších míst zeměkoule...?
Foto: Reuters, ČTK...
Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKniha v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-os
No comments:
Post a Comment